ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ୪୨% ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱାଭାବିକ, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ: ୪ ଦିନ ଭିତରେ ମୌସୁମୀ ଅଗ୍ରସର ହେବ
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀ ପହଞ୍ଚିଲେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ; ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଜରୁରୀ ବୈଠକ, ଏଜେଣ୍ଡା କ’ଣ?

image courtesy: Twitter/@PMOIndia

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୮/୦୯: ଦିଲ୍ଲୀରେ ଜି -୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ପାଇଁ ବିଦେଶୀ ଅତିଥିଙ୍କ ଆଗମନ ଜାରି ରହିଛି। ଶୁକ୍ରବାର (ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮) ରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜେନେରାଲ ଭି.କେ ସିଂ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି। ଜୋ ବାଇଡେନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ। ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଜେକେ ସଲିଭାନ୍ ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏହି ବୈଠକରେ ଦୁଇ ନେତା ଜୁନ୍ ମାସରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସରକାରୀ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଅଗ୍ରଗତିର ସମୀକ୍ଷା କରିପାରନ୍ତି, ଏଥିରେ ଜିଇ ଜେଟ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଡିଲ୍, ପ୍ରିଡେଟର ଡ୍ରୋନ୍ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଚୁକ୍ତି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇପାରେ। 

ଏହି ବୈଠକରେ ୫ଜି ଓ ୬ଜି ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍‌, ୟୁକ୍ରେନ, ସିବିଲ ନ୍ୟୁକ୍ଳିୟର କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିକାଶ ଏବଂ ଉଦୀୟମାନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇପାରେ। ଜେକେ ସଲିଭାନ୍‌ ଯଦିଓ ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରି ନାହାଁନ୍ତି ଯେ, ଗଲ୍ଫ ଦେଶ ତଥା ଅନ୍ୟ ଆରବ ଦେଶକୁ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଭାରତ ଏବଂ ଆରବ ଦେଶ ସହ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ରେଳ ଚୁକ୍ତି ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକା ତାଙ୍କ ସହିତ ରହିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। 

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଗ୍ରହଣ କରୁ ଯେ ଭାରତରୁ, ମଧ୍ୟ-ପୂର୍ବରେ, ୟୁରୋପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଯୋଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଏଥିରେ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଦେଶ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ଲାଭ ତଥା ରଣନୀତିକ ଲାଭ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ। ତଥାପି, ଏ ବିଷୟରେ ଅଧିକ କିଛି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଏକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାଇଡେନ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଏହା ପରେ ସେ ଜି -୨୦ ନେତାଙ୍କ ସହ ଅନେକ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେବେ।

You can also read: 

‘ଜୟ ସିୟାରାମ’ କହି ବ୍ରିଟିଶ ପିଏମଙ୍କୁ କରାଗଲା ସ୍ୱାଗତ , ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରିଷି ସୁନକଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଅକ୍ଷତାଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନ୍ଦାଜ


  • pm narendra modi
  • new delhi
  • joe biden
  • G20 Summit
  • arrived
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.