ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟର ଉର୍ଦ୍ଦୁ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମାସିକ ପାରିଶ୍ରମିକ ୭,୪୦୦ ରୁ ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସାଲାଇନ ନଦେବାରୁ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼, ଜଣେ ଅଟକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆଗଲପୁର ଅମିନ, ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ଦ୍ୱାରାଶୁଣି ଘାଟିରେ ଖସିଲା ପିଆଜ ବୋଝଇ ଟ୍ରକ,ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • କଟକ: ଶେଷ ହେଲା ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା, ଏବେ ରେଜଲ୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ନବୀନ, ଓ ଶତାଧିକ ବିଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ
  • ||
  • କଟକ-ବାରବାଟୀ ନିର୍ବାଚନୀ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା, ମହମ୍ମଦ ମୋକିମଙ୍କ ନିର୍ବାଚନକୁ ଅସିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ଚିଲିକାରେ ପୁଣି ଫସିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗା, ଦୀର୍ଘ ଏକଘଣ୍ଟା ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ୩୦ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଦେବେ ୧୯,୬୦୦ କୋଟିର ପ୍ରକଳ୍ପ ଭେଟି
  • ||
  • ପୁଲିସକୁ ଢେଲାମାରି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଅଭିଯୋଗ: ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ପାକା ଗିରଫ, ଭାଇ ଫେରାର
  • ||
  • ଆଜି ସରିବ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା: ଭାଇରାଲ୍‌ ଓ ଲିକ୍‌ ଗୁଜବର ଘଟୁନି ଅନ୍ତ, କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ରେ ବୋର୍ଡ ଏତଲାର ଫଳ ଶୂନ୍ୟ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ଗୁଜରାଟକୁ ୨୫ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ କେନାଲରେ ୨୦ ଫୁଟ୍‌ର ଘାଇ, ଦେପୁରରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଦଳିବ ପାଣିପାଗ ମିଜାଜ: ଆଜିଠୁ କମିବ ତାତି, ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ରଣପୁର ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରିୟବ୍ରତଙ୍କ ଗତି କୁଆଡେ ?

ରଣପୁର,୨୪/୧୧: ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ରଣପୁର ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରିୟବ୍ରତ ପ୍ରହରାଜ ଓରଫ୍‌ ଟୁଲୁ ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ନାମ । ଗତ ଏନ୍‌ଏସି ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଟୁଲୁ ଏବେ ଚୁପ୍‌ ହୋଇ ବସିଛନ୍ତି । କିଛି ମାସ ପରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆସୁଥିବାରୁ  ଟୁଲୁଙ୍କର କାହା ପ୍ରତି ସମର୍ଥନ ରହିବ ସେ ନେଇ ଅଙ୍କକଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ରଣପୁର କଲେଜରୁ ଟୁଲୁଙ୍କ ରାଜନୀତି ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ରଣପୁର କଲେଜରେ ସେ ଏବିଭିପି ତରଫରୁ ସଭାପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିଲେ । କଲେଜରେ ଏବିଭିପିର ନେତୃତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ନେଇଥିଲେ । ପରେ ସେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ରଣପୁର ମଣ୍ଡଳ ବିଜେପି ସଭାପତି ହେବା ସହ ଜିଲ୍ଲା ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ସଭାପତି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଏପରିକି ସେ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାବରେ ରଣପୁର ଓ ଗୌରାଙ୍ଗପୁର ପଞ୍ଚାୟତରୁ ସମିତି ସଭ୍ୟ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ସେହିପରି ଅତୀତରେ ସେ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାବେ ରଣପୁର ବିଧାୟକ ଓ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ । ତେବେ କୌଣସି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ସେ ବିଜେପିରୁ ମନ ଫେରାଇ ନେଇଥିଲେ । ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ତତ୍କାଳୀନ ରାଜ୍ୟ ସଭା ସାଂସଦ ରବି ନାରାୟଣ ମହାପାତ୍ର ଟୁଲୁଙ୍କୁ ବିଜେଡିରେ ମିଶିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ । ପରେ ଟୁଲୁ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।  

୨୦୧୫ରେ ରଣପୁରରେ ପ୍ରଥମେ ଏନ୍‌ଏସି ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିଲା । ଏନ୍‌ଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ଥିବାରୁ ଟୁଲୁ ଏନ୍‌ଏସି ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଜଣେ ସକ୍ରିୟ କର୍ମୀ ଭାବେ ସେ ବିଜେଡିରେ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ୨୦୨୨ ଏନ୍‌ଏସି ନିର୍ବାଚନରେ ହୋଇ ଥିଲା ବ୍ୟତିକ୍ରମ । ଏନ୍‌ଏସି ନିର୍ବାଚନରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ପଦ ପାଇଁ ସିଧାସଳଖ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ରହିଥିବାରୁ ଟୁଲୁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମଧୁସ୍ମିତା ପ୍ରହରାଜଙ୍କୁ ବିଜେଡି ତରଫରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବା ପାଇଁ ଚାହିଁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବିଜେଡି ମଧୁସ୍ମିତାଙ୍କୁ  ଟିକେଟରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିଥିଲେ । ପରେ ମଧୁସ୍ମିତା ସ୍ୱାଧୀନ ଭାବେ ଲଢ଼ିଥିଲେ । ଏହି ଏନ୍‌ଏସି ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ପାର୍ଥୀ ରଙ୍ଗିନ ମହାନ୍ତି ୪ ହଜାର ୨୧୫ ଭୋଟ ପାଇଥିଲା ବେଳେ ମଧୁସ୍ମିତା ୩ ହଜାର ୮୯୨ ଭୋଟ ପାଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ୩୨୩ ଭୋଟରେ ମଧୁସ୍ମିତା ପଛରେ ପଡ଼ି ଯାଇଥିଲେ । ସେହି ଦିନଠାରୁ ଟୁଲୁଙ୍କୁ ଆଉ ବିଜେଡିର କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁ ନାହିଁ ।  ନିର୍ବାଚନ ଆଉ ଅଳ୍ପ କିଛି ମାସ ଥିବାରୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସେ କେଉଁ ଦଳକୁ ଯିବେ, କାହାକୁ ସମର୍ଥନ ଦେବେ ସେ ନେଇ ରଣପୁରରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।  

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.