ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଚତୁର୍ଥ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟ; ଜିମ୍ବାଓ୍ବେକୁ ୧୦ ୱିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଆଜି ପଞ୍ଚମ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ସୁଟର ମୃତ
  • ||
  • ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ଘଟିବ ଅନ୍ତ, ଆଜି ଖୋଲିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ଦିନ ୧ଟା ପରେ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଫିଟିବ ତାଲା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୮ରେ ଆଉ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||

ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ପିସିଓଏସ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ଏହାର ଲକ୍ଷଣ

ଆଜିର ଏହି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯୁଗରେ ଦିନକୁ ଦିନ ନୂଆନୂଆ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ଅସନ୍ତୁଳିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ହିଁ ଏହାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ସାଜିଛି । ବ୍ୟସ୍ତ ରହିବା ହେତୁ ଆମେ ଅନେକ ରୋଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥାଉ। ତେବେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଛି ପିସିଓଏସ । ପଲିସିଷ୍ଟିକ ଓଭାରି ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ (PCOS) ହେଉଛି ଏକ ସାଧାରଣ ହରମୋନ୍ ଅବସ୍ଥା ଯାହା ମହିଳାମାନଙ୍କର ପ୍ରଜନନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ ୮-୧୩ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏହା ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରିଥାନ୍ତି । ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ଅନିୟମିତ ଋତୁସ୍ରାବ, ବ୍ରଣ ହେବା, ମୁହଁ କିମ୍ବା ଶରୀରରେ ଅତ୍ୟଧିକ କେଶ, ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ପିସିଓଏସରେ ପୀଡିତ ମହିଳାମାନେ ଅନେକ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ହରମୋନ ଅସନ୍ତୁଳନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାନ୍ତି । 

ପେଟରେ ଚର୍ବି ଜମିବା-

ସାଧାରଣତଃ ପିସିଓଏସରେ ପୀଡିତ ମହିଳାମାନଙ୍କର ପେଟକୁ ପିସିଓଏସ୍ ବେଲି କୁହାଯାଏ । ଏଥିରେ ଅଣ୍ଟା ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗରେ ଚର୍ବି ଜମା ହୋଇଥାଏ। ଶରୀରର ଢାଞ୍ଚା ହରମୋନର ଅସନ୍ତୁଳନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଚର୍ବି ଜମାଇଥାଏ । ପ୍ରାୟତଃ ସୁସ୍ଥ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଅଣ୍ଟା, ଜଙ୍ଘ କିମ୍ବା ସ୍ତନ ପରି ସ୍ଥାନରେ ଚର୍ବି ଜମା ହୋଇଥାଏ । ପିସିଓଏସ୍ ଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ରତିରୋଧ ନଥିବା ହେତୁ ଏହି ପ୍ରକାର ଚର୍ବି ଗଠନ ହୋଇଯାଏ । ଯାହା ହୃଦଘାତ ଏବଂ ମଧୁମେହର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ ।

ମିଠା ଖାଇବାକୁ ଲୋଭ ହେବା-

ପିସିଓଏସ୍ ଥିବା ମହିଳାମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ରତିରୋଧ କାରଣରୁ ତୀବ୍ର କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଲୋଭ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରନ୍ତି ଏବଂ ଫଳସ୍ୱରୂପ ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇଥାନ୍ତି । ଏହି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପତଳା ଏବଂ କମ୍ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମୋଟା ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ । ଶସ୍ୟ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପ୍ରୋଟିନ୍ ଗ୍ରହଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ସ୍ଥିର ହୋଇପାରିବ । ଅତିରିକ୍ତ ଲୋଭକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ବାହାରର ପ୍ୟାକେଟ ଖାଦ୍ୟ କିମ୍ବା ଶର୍କରା ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ ।

କେଶ ଝଡ଼ିବା-

ଆଣ୍ଡ୍ରୋଜେନ୍ ହରମୋନ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ କେଶ ଝଡିବା ପିସିଓଏସର ଏକ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ । ଏହି ହରମୋନ୍ ଅସନ୍ତୁଳନ ହେତୁ କେଶ ପତଳା ହୋଇ ସହଜରେ ଛିଣ୍ଡିଯାଏ । ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିବା ମହିଳାମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯାହା କେଶ ଝଡିବା ସମସ୍ୟାକୁ ବଢାଇପାରେ । କେଶ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ।

ଅନିୟମିତ ଋତୁସ୍ରାବ-

ଅନିୟମିତ ଋତୁସ୍ରାବ ପିସିଓଏସର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଅଟେ । ଏହା ଓଭାରିଆନ କାମରେ ବ୍ୟାଘାତ ଦେଇ ଅଣ୍ଡାଦାନକୁ ରୋକିଥାଏ । ଏହା ପ୍ରଥମ ଋତୁସ୍ରାବର ୨-୩ ବର୍ଷ ପରେ ହୋଇଥାଏ, କାରଣ ଋତୁସ୍ରାବ ସ୍ଥିର ହେବା ପାଇଁ ସମୟ ନେଇଥାଏ । ଇନସୁଲିନ ପ୍ରତିରୋଧକ ଡିମ୍ବାଣୁରେ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ଉତ୍ପାଦନକୁ ବଢାଇଥାଏ ଯାହା ଉଭୟ ଅଣ୍ଡାଦାନ ଏବଂ ମାସିକ ନିୟମିତତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

କ୍ଲାନ୍ତ ଅନୁଭବ ହେବା-

ସାଧାରଣତଃ ପିସିଓଏସ ନିଜେ ସିଧାସଳଖ ଥକାପଣ ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ । ଏହା ଅନେକ ସମୟରେ ଅନେକ ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ଅବସ୍ଥା ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇଥାଏ ଯାହା କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ । ମେଦବହୁଳତା, ହରମୋନ୍ ଅସନ୍ତୁଳନ ଏବଂ ପିସିଓଏସ ସହିତ ଜଡିତ ଭାରୀ ଋତୁସ୍ରାବ ଭଳି କାରକ ଥକ୍କାପଣରେ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି । କୋର୍ଟିସୋଲ ଏବଂ ଥାଇରଏଡ ପରି ହରମୋନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଶକ୍ତି ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିବା ସହ ଥକାପଣର ସ୍ତରକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ।


  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.