ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଅପେକ୍ଷାର ହେଲା ଅନ୍ତ, ଖୋଲିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବାହାର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ଭିତର ଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାକୁ ଚାଲିଛି ପକ୍ରିୟା
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ କଲେ ୧୧ ଜଣ ସଦସ୍ୟ, ଦିନ ୧ଟା ୨୮ରେ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଫିଟିବ ଭିତର ଭଣ୍ଡାର ତାଲା
  • ||
  • ଶ୍ରୀଲୋକନାଥଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ସମ୍ପନ୍ନ, ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାକୁ ଆସିଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ
  • ||
  • ଚତୁର୍ଥ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟ; ଜିମ୍ବାଓ୍ବେକୁ ୧୦ ୱିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଆଜି ପଞ୍ଚମ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ସୁଟର ମୃତ
  • ||
  • ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ଘଟିବ ଅନ୍ତ, ଆଜି ଖୋଲିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ଦିନ ୧ଟା ପରେ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଫିଟିବ ତାଲା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୮ରେ ଆଉ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||

ପ୍ରମେୟ ପ୍ରଭାବ: ନଖରା ଓ ଅନନ୍ତପୁର ଗାଁ ସମସ୍ୟାର ଅନ୍ତ, ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ ବଦଳିଲା ପିନ୍‌କୋଡ୍‌, ଏବେ ୭୫୧୦୩୨

କଟକ,୧୩/୦୨: ନଖରା ଓ ଅନନ୍ତପୁର ଗ୍ରାମ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ (ବିଏମ୍‌ସି) ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି । ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ତ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ସହିତ ସଂଶ୍ଲିଷ୍ଟ । ବିଏମ୍‌ସିର ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର-୪ରେ ରହିଥିବା ଏହି ଦୁଇ ଗ୍ରାମର ଥାନା ମଧ୍ୟ ପାହାଳ ଥାନା, ଯାହା ଭୁବନେଶ୍ୱର କମିସନରେଟ୍‌ ପୁଲିସ  ଅଧୀନରେ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଦୁଇ ଗାଁ  ଆଜିକୁ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଫୁଲନଖରା ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍‌ ସହ ଜଡ଼ିତ ରହିଆସିଛି, ଯାହା କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଫୁଲନଖରାଟି କୌଣସି ରାଜସ୍ୱ ଗ୍ରାମ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବହୁତ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ‘ପିନ୍‌ କୋଡ୍‌ କଟକ, ଜିଲ୍ଲା ଖୋର୍ଦ୍ଧା’ ଖବର ‘ପ୍ରମେୟ’ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଭାରତୀୟ ଡାକ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଏହାର ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି ।  ଏବେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ନୂଆ ପିନ୍‌କୋଡ୍‌ ହୋଇଛି-୭୫୧୦୩୨ । 

ନଖରା ଓ ଅନନ୍ତପୁର ଗ୍ରାମରେ ୧୦ ହଜାର ଲୋକେ ଦୀର୍ଘ  ବର୍ଷ ଧରି ପିନ୍‌କୋଡ୍‌କୁ୍‌ ନେଇ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ । ଜରୁରି କାଗଜପତ୍ର ତଥା ସରକାରୀ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ ସବୁଥିରେ ପିନ୍‌କୋଡ୍‌  ରହିଥିଲା-୭୫୪୦୦୧ । ଏହି ପିନ୍‌କୋଡ୍‌ କଟକ ଫୁଲନଖରା  ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍‌ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ । ପୂର୍ବରୁ ମାନୁଆଲ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ  ହେଉଥିବାରୁ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଏତେ ଅସୁବିଧାର  ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ପ୍ରାୟ ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌  ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ସମସ୍ୟା ଜଟିଳ ହେଲାଣି । ପିନ୍‌କୋଡ୍‌ କଟକ  ରହିଥିବାରୁ ଅନେକ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଆବେଦନ ଯେମିତି, କୌଣସି  ନିଯୁକ୍ତି ହେଉ ବା କୌଣସି ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀ  ହେବାକୁ ଲୋକେ ନାହିଁ ନଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଛନ୍ତି ।  ଫୁଲନଖରା ଉପ ଡାକଘର ଚାନ୍ଦିନୀଚୌକ ମୁଖ୍ୟ  ଡାକଘର ସହ ସଂଯୁକ୍ତ ଥିଲା ।

 ଏ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ  ଅବଗତ ହୋଇ ଭାରତୀୟ ଡାକ ବିଭାଗ ତରଫରୁ  ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା । ଅଧିକାରୀମାନେ ଗାଁକୁ ଯାଇ ସେଠାକାର ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା  କରିଥିଲେ । ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପିନ୍‌କୋଡ୍‌  ବଦଳାଯିବା ସହ ଏହି ଗାଁକୁ ପାହାଳ ଉପଡାକଘର  ସହିତ ଯୋଡ଼ି ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାର ମୁଖ୍ୟ  ଡାକଘର ଭୁବନେଶ୍ୱର ହୋଇଛି । କେବଳ ମୁଖ୍ୟ  ଡାକଘର ନୁହେଁ ବରଂ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡାକ ଡିଭିଜନ୍‌  ଅଧୀନରେ ଏହି ଗାଁକୁ ଯୋଡ଼ିବାକୁ ସିନିୟର ସୁପରିଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ୍‌  ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ  ମଧ୍ୟରେ ଆନନ୍ଦ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଦୀର୍ଘ ଦିନର ସମସ୍ୟା ଦୂର  କରିଥିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଡାକ ବିଭାଗକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.