ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜଗନ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ମାମଲା, ହୋଇପାରନ୍ତି ଗିରଫ
  • ||
  • ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ଼ ନେଇ ନାକଚଣା ଦ୍ୱାରରେ ଲାଗିଲା ତାଳଧ୍ୱଜ, ଦର୍ପଦଳନ, ଆଜି ନନ୍ଦିଘୋଷର ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ଼
  • ||
  • ଆସୁଛି ଲଘୁଚାପ: ରବିବାରଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୧୫ରୁ ୨୧ ଯାଏଁ ଉପକୂଳ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ବର୍ଷିବ
  • ||

ଦେଶର ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ସହରରେ ମୁମ୍ବାଇର ତାଲିକା ୧୧ନଂ, ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମହଙ୍ଗା ସହର ହଂକଂ

ମୁମ୍ବାଇ, ୧୯।୬: ଅନ୍ୟ ସହରରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇ ଦେଶର ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ସହର । ମାନବ ସମ୍ବଳ କନ୍‌ସଲ୍‌ଟାନ୍ସି ମର୍ସର ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏକ ସର୍ଭେରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ମର୍ସର ଏହାର କଷ୍ଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଲିଭିଂ-୨୦୨୪ର ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ମୁମ୍ବାଇରେ ପର୍ସନାଲ କେୟାର୍‌, ବିଜୁଳି, ୟୁଟିଲିଟି, ପରିବହନ ଏବଂ ଭଡ଼ା ଘର ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ ମହଙ୍ଗା ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । 

ରିପୋର୍ଟରେ ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଦେଶର ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ସହର ମଧ୍ୟରେ ମୁମ୍ବାଇ ସହିତ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ସାମିଲ ଅଛି । ଏ ବର୍ଷ ମୁମ୍ବାଇ ଏହି ତାଲିକାରେ ୧୧ଟି ସ୍ଥାନ ଉପରକୁ ଉଠିଯାଇଛି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ କଷ୍ଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଲିଭିଂ ସର୍ଭେରେ ଶୀର୍ଷ ୫ ସହର ର‌୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ । ହଂକଂ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ସହର ଭାବେ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥିର ରହିଛି । ଏହା ପରେ ସିଙ୍ଗାପୁର, ଜ୍ୟୁରିଚ୍‌, ଜେନେଭା, ବେସଲ, ବର୍ଣ୍ଣ, ନ୍ୟୁୟର୍କ ସିଟି, ଲଣ୍ଡନ, ନାସାଉ ଏବଂ ଲସ୍‌ ଏଞ୍ଜେଲସ୍‌ ରହିଛି । ମୁମ୍ବାଇରେ ଘର ଭଡ଼ାରେ ୬ରୁ୮% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏହା ୧୨ରୁ ୧୫% ବଢ଼ିଛି । ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ପୁଣେ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇରେ ବି ଏହି ଟ୍ରେଣ୍ଡ ରହିଛି । ବିଜୁଳି ଖର୍ଚ୍ଚ ଦେଖିଲେ ମୁମ୍ବାଇ-ପୁଣେ ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ସହର । ମୁମ୍ବାଇ-ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ।

 

 

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.