ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟର ଉର୍ଦ୍ଦୁ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମାସିକ ପାରିଶ୍ରମିକ ୭,୪୦୦ ରୁ ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସାଲାଇନ ନଦେବାରୁ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼, ଜଣେ ଅଟକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆଗଲପୁର ଅମିନ, ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ଦ୍ୱାରାଶୁଣି ଘାଟିରେ ଖସିଲା ପିଆଜ ବୋଝଇ ଟ୍ରକ,ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • କଟକ: ଶେଷ ହେଲା ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା, ଏବେ ରେଜଲ୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ନବୀନ, ଓ ଶତାଧିକ ବିଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ
  • ||
  • କଟକ-ବାରବାଟୀ ନିର୍ବାଚନୀ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା, ମହମ୍ମଦ ମୋକିମଙ୍କ ନିର୍ବାଚନକୁ ଅସିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ଚିଲିକାରେ ପୁଣି ଫସିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗା, ଦୀର୍ଘ ଏକଘଣ୍ଟା ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ୩୦ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଦେବେ ୧୯,୬୦୦ କୋଟିର ପ୍ରକଳ୍ପ ଭେଟି
  • ||
  • ପୁଲିସକୁ ଢେଲାମାରି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଅଭିଯୋଗ: ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ପାକା ଗିରଫ, ଭାଇ ଫେରାର
  • ||
  • ଆଜି ସରିବ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା: ଭାଇରାଲ୍‌ ଓ ଲିକ୍‌ ଗୁଜବର ଘଟୁନି ଅନ୍ତ, କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ରେ ବୋର୍ଡ ଏତଲାର ଫଳ ଶୂନ୍ୟ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ଗୁଜରାଟକୁ ୨୫ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ କେନାଲରେ ୨୦ ଫୁଟ୍‌ର ଘାଇ, ଦେପୁରରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଦଳିବ ପାଣିପାଗ ମିଜାଜ: ଆଜିଠୁ କମିବ ତାତି, ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଦୁବାଇରେ ଏକଜୁଟ ହେଉଛନ୍ତି ମୋଦୀଙ୍କ ସମେତ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶର ନେତା; କାହିଁକି ବ୍ରାଜିଲ୍‌କୁ ନେଇ ଏତେ ଚର୍ଚ୍ଚା?

Image source: Reuters

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧/୧୨: ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସର ଦୁବାଇ ସହରରକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ନେତାଙ୍କ ସମାଗମ ହେଉଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ପରି, ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଏହାର ମୁକାବିଲା କରିବାର ଉପାୟ ଉପରେ ସେମାନେ ମାନସମନ୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି। କନ୍‌ଫରେନ୍ସ ଅଫ୍‌ ପାର୍ଟି ବା ସିଓପିର ୨୮ ତମ ବୈଠକରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ସେ ଦୁବାଇରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରାଜିଲର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟି ଲୁଇଜ୍ ଇନ୍ସିଓ ଲୁଲା ଡା ସିଲଭା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ନିଜକୁ ଜଣେ ଜଳବାୟୁ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ମଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଲୁଲା ଦା ସିଲଭା ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇରେ ବ୍ରାଜିଲକୁ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଏକ ବୃହତ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ସହିତ COP28 ବୈଠକରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ସିଲଭା ଗତ ବର୍ଷ ସିଓପି ବୈଠକରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ହେବାକୁ ଥିବା ବୈଠକକୁ ସେ ପୁଣି ଥରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ଏହାରି ଭିତରେ ସିଲଭା ପ୍ରଶାସନର ପୂର୍ବ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିର ଅଗ୍ରଗତି ଉପରେ ସମାଲୋଚକମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛନ୍ତି। 

ପଢ଼ନ୍ତୁ: ଦୁବାଇରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ‘ଭାରତ ମାତା କୀ ଜୟ’ ସ୍ଲୋଗାନରେ କମ୍ପିଲା ବିମାନ ବନ୍ଦର

ବୈଠକରେ ବ୍ରାଜିଲର ବଡ଼ ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳ: 

ବ୍ରାଜିଲର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସିଲଭା ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨୪୦୦ ପ୍ରତିନିଧୀ ପଠାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ନାଗରିକ ସମାଜ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ସଂଗଠନ ସହିତ ଜଡ଼ିତ। ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ୪୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚ-ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ରାଜିଲ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

ଆମାଜନ ଜଙ୍ଗଲରେ ଗଛ କାଟିବା ଏବଂ ନଷ୍ଟ କରିବା ପ୍ରକ୍ରୟା ପରିବେଶ ଅସନ୍ତୁଳନତାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ:

୨୦୧୯ ଜଳବାୟୁ ଇଭେଣ୍ଟକୁ ବାତିଲ କରିଥିବା ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୈର ବୋଲ୍‌ସୋନାରୋଙ୍କ ଠାରୁ ସିଲଭାଙ୍କ ନୀତି ଅତି କମରେ ଭିନ୍ନ ଅଟେ। ବୋଲସୋନାରୋ ପ୍ରଶାସନ ସମୟରେ ବ୍ରାଜିଲରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଗଛ କଟାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଜଳବାୟୁ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିପଦ ଥିଲା। କୁହାଯାଏ ଯେ ବୋଲସୋନାରୋଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ଶେଷ ମାସରେ ୨୦୧୮ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଜଙ୍ଗଲ କଟାଯାଇଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବଧିରେ, ଏଠାରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଆମାଜନ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ କାହାକୁ ଅଛପା ନାହିଁ। ଯଦ୍ବାରା ବହୁ ଜୀବନ ଓ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହେବାର ଖବର ରିତିମତ ଆସୁଛି। ତେବେ ସିଲଭା ପ୍ରଶାସନରେ ଗଛ କାଟିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ନିଜେ, ସେ ଏକ 'ଇକୋଲୋଜିକାଲ୍ ଟ୍ରାନ୍ସସାଇନ୍ ପ୍ଲାନ୍' ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ, ଯାହା ସବୁଜ ଶକ୍ତିରେ ନିବେଶ କରିବାକୁ ଏବଂ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଆମାଜନରେ ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି।

ପଢ଼ନ୍ତୁ: ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାଇଁ ତିଆରି ହେବ ୧୦୦୦ କେଜିର MK- 84 ସିରିଜ୍ ବମ୍, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଶକ୍ତି

ପାଣିପାଗ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ କେତେ ଗମ୍ଭୀର ବ୍ରାଜିଲ?

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସିଲଭାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବ୍ରାଜିଲ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିଛି ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତରରେ ବିରୋଧ ଜାରି ରହିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। COP28 ବୈଠକ ୩୦ ନଭେମ୍ବରରୁ ୧୨ ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଯଦି ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ପରଦିନ ସିଲଭା ପ୍ରଶାସନ ଦେଶର ତେଲ ବ୍ଲକକୁ ନିଲାମ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ତୈଳ ରପ୍ତାନିରେ ବ୍ରାଜିଲକୁ ଚତୁର୍ଥ ବୃହତ୍ତମ ଦେଶ କରିବାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଲୁଲା ଡା ସିଲଭା ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଜଳବାୟୁ ଉପରେ ଚାଲିଥିବା ଆଲୋଚନା ପରେ ବ୍ରାଜିଲ ସରକାର ଖଣି ସହ ଜଡ଼ିତ କିଛି ନିଲାମ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ନିଃସନ୍ଦେହରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ବିପଦ ଅଟେ। 

You can also read: ବିବାହ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉଠାଇବାରେ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଲେ ମହିଳା, ନିଜେ କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ୬୦% ଫଣ୍ଡିଂ


 

 

 

 

 

 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.