ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟର ଉର୍ଦ୍ଦୁ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମାସିକ ପାରିଶ୍ରମିକ ୭,୪୦୦ ରୁ ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସାଲାଇନ ନଦେବାରୁ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼, ଜଣେ ଅଟକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆଗଲପୁର ଅମିନ, ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ଦ୍ୱାରାଶୁଣି ଘାଟିରେ ଖସିଲା ପିଆଜ ବୋଝଇ ଟ୍ରକ,ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • କଟକ: ଶେଷ ହେଲା ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା, ଏବେ ରେଜଲ୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ନବୀନ, ଓ ଶତାଧିକ ବିଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ
  • ||
  • କଟକ-ବାରବାଟୀ ନିର୍ବାଚନୀ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା, ମହମ୍ମଦ ମୋକିମଙ୍କ ନିର୍ବାଚନକୁ ଅସିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ଚିଲିକାରେ ପୁଣି ଫସିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗା, ଦୀର୍ଘ ଏକଘଣ୍ଟା ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ୩୦ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଦେବେ ୧୯,୬୦୦ କୋଟିର ପ୍ରକଳ୍ପ ଭେଟି
  • ||
  • ପୁଲିସକୁ ଢେଲାମାରି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଅଭିଯୋଗ: ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ପାକା ଗିରଫ, ଭାଇ ଫେରାର
  • ||
  • ଆଜି ସରିବ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା: ଭାଇରାଲ୍‌ ଓ ଲିକ୍‌ ଗୁଜବର ଘଟୁନି ଅନ୍ତ, କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ରେ ବୋର୍ଡ ଏତଲାର ଫଳ ଶୂନ୍ୟ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ଗୁଜରାଟକୁ ୨୫ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ କେନାଲରେ ୨୦ ଫୁଟ୍‌ର ଘାଇ, ଦେପୁରରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଦଳିବ ପାଣିପାଗ ମିଜାଜ: ଆଜିଠୁ କମିବ ତାତି, ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଜାତିଗତ ଗଣନା ପରେ ଏବେ ସଂରକ୍ଷଣର ପାଳି , ୨୦୨୪ରେ ପୂରା ଦେଶରେ ପଡ଼ିବ କି ବିହାରର ପ୍ରଭାବ ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ / ପାଟନା : ବିହାରର ନୀତୀଶ କୁମାର ସରକାର ଜାତିଗତ ଗଣନାର ତଥ୍ୟ ଜାରି କରି ସାରିଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବିକ , ଅତ୍ୟନ୍ତ ପଛୁଆ ବର୍ଗର ଜନସଂଖ୍ୟା ୩୬ ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ବେଳେ ପଛୁଆ ବର୍ଗର ସଂଖ୍ୟା ୨୭ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କି ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସାମାଜିକ ଗ୍ରୁପ୍ ଓବିସି ବର୍ଗର ଅଛି, ଯାହାର ସଂଖ୍ୟା ୬୩ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଜାରି ହେବା ପରେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଓ ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କ ପାର୍ଟି ଆରଜେଡି ଉଭୟ ମିଶି ଏହାର ଶ୍ରେୟ ନେଉଛନ୍ତି। ସେପଟେ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନର କଥା କହି ଓବିସିକୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ଦେବାର ଦଳ ଭାବେ ଦାବି କରୁଛି। ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କି ୨୦୨୪ର ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଓବିସି ରାଜନୀତି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭୂମିକାକୁ ଆସି ଯାଇଛି।  

ବିହାର ସରକାର ଜାରି କଲେ ଜାତିଗତ ଜନ ଗଣନାର ଡାଟା, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଜାତିର କେତେ ଜନସଂଖ୍ୟା ?

ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କି ଓବିସିର ରାଜନୀତିକୁ ବିହାରରୁ ଆସିଥିବା ୬୩ ପ୍ରତିଶତ ତଥ୍ୟରୁ ଶକ୍ତି ମିଳିପାରେ। ରାଜନୀତିକ ବିଶ୍ଳେଷକ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ନେଇ କୁହନ୍ତି , ଏହି ତଥ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଭଳି ନୁହେଁ। ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ବିହାରକୁ ନେଇ ଏମିତି ହିଁ ଅନୁମାନ ରହିଛି , କିନ୍ତୁ ଏବେ ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ରହିଛି କି ଛବି ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପରେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଓ ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କ ଭଳି ନେତା ଏହି ପ୍ରଚାର କରିବେ କି ଓବିସିର ଜନସଂଖ୍ୟା ୬୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଅଛି , ଯାହାକି ସଂରକ୍ଷଣ ୨୭ ପ୍ରତିଶତ ହିଁ ମିଳୁଛି। ଏହାକୁ ବଢାଇବା ଉଚିତ୍‌ ଏବଂ ସରକାର ଅନ୍ୟାୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହିପରି ବିଜେପିକୁ ଓବିସି ନେଇ ଘେରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ରହିବ। ଏକ ପ୍ରକାରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ୨୦୨୪ ପୂର୍ବରୁ ବିରୋଧିଙ୍କୁ ଏକ ଅସ୍ତ୍ର ମିଳି ଯାଇଛି । 

ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁସାରେ ସଂରକ୍ଷଣର ଦାବି ଉଠିବାରେ ଲାଗିଛି –

ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହାକି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁସାରେ ସଂରକ୍ଷଣର ଡିମାଣ୍ଡ ଦ୍ରୁତ ହୋଇପାରେ। ଜେଡିୟୁର ବରିଷ୍ଠ ନେତା କେସି ତ୍ୟାଗୀ ତ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ତୁଳନା କର୍ପୁରୀ ଠାକୁର ଓ ବିପି ସିଂହଙ୍କ ସହ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି , ଏହି ହେଉଛି ମଣ୍ଡଳ ପାର୍ଟ-୨ ଏବଂ ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କୁ ନୀତୀଶ କୁମାର ନ୍ୟାୟ ଦେଉଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ଜିତନରାମ ମାଂଝୀ ତ ତଥ୍ୟ ଆସିବା କ୍ଷଣି ଚାକିରିରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁସାରେ ସଂରକ୍ଷଣର ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଲାଲୁ ଯାଦବ , ନୀତୀଶ କୁମାର , ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଭଳି ନେତା ତ ବାରମ୍ୱାର ଏହି ଦାବି ଦୋହରାଉଛନ୍ତି। ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଜାତିଗତ ଗଣନାର ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। 

ବିହାରରୁ ଆସିଥିବା ରିପୋର୍ଟର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ କି ୟୁପି ଉପରେ ? 

ଏବେ ବିହାରରୁ ଆସିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ପରେ ଏହା ଆହୁରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିପାରେ। ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ ୨୦୨୨ର ୟୁପି ନିର୍ବାଚନରେ ତ ସ୍ୱାମୀ ପ୍ରସାଦ ମୌର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଭଳି ନେତାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ୧୫ ବନାମ ୮୫ ର ନାରା ହିଁ ଦେଇଥିଲେ। ଏବେ ପୁଣି ଥରେ ୨୦୨୪ରେ ୟୁପି , ବିହାର ଭଳି ହିନ୍ଦୀ ପଟ୍ଟୀର ରାଜ୍ୟରେ ଓବିସି କାର୍ଡ ଦ୍ରୁତତର ହୋଇପାରେ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨୦୨୪ ପାଇଁ ବିରୋଧିଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ର ମିଳି ସାରିଛି, ଦେଖିବାକୁ ରହିଲା ସେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ପିଏମ୍‌ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲାରେ କେମିତି କରିବେ , ଯିଏ ନିଜେ ଓବିସି ଚେହେରା ଭାବେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ହେଉଛନ୍ତି । 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.