ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ଚନ୍ଦନପୁରରେ ସିମେଣ୍ଟ ଗୋଦାମ ଉପରକୁ ବୋମାମାଡ, ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କୁ କାବୁ କଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଆସିଲା ବିଜେଡିର ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ରଘୁନାଥ ପାଲିରୁ ଅର୍ଚ୍ଚନା ରେଖା ବେହେରା, କାକଟପୁର ତୁଷାରକାନ୍ତି ବେହେରା
  • ||
  • ରାୟାଗଡ଼ା ଆସିବେ କଂଗ୍ରେସ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନା ମୁଖୃମନ୍ତ୍ରୀ ରେବନ୍ତ ରେଡ୍ଡି
  • ||
  • ଅଗ୍ନିରୂପା ମା' ହିଙ୍ଗୁଳାଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ, ମା'ଙ୍କ ଉଭାସ୍ଥଳୀ ନିକଟରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡ଼ି
  • ||
  • ୨୪ ମହାସଂଗ୍ରାମ ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ ୨୪ରୁ ପ୍ରଚାରକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ନବୀନ,ହିଞ୍ଜିଳିରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୋଟଭିକ୍ଷା
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ତିନି ଦିନ ଯାଏ ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ, ୨୫ରୁ ଖରା ଛୁଟି ଘୋଷଣା କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଆଜି ପୃଥିବୀ ଦିବସ, ଏ ବର୍ଷର ଥିମ୍ ‘ଗ୍ରହ ବନାମ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍’, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟବହାର କମାଇବାକୁ ଆହ୍ବାନ
  • ||
  • IPL 2024: ଆଜି ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସକୁ ଭେଟିବ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ପ୍ରତିଶୋଧ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ବାହିନୀ
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ରାଜ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ କମିପାରେ ତାତି, ୨୫ରୁ ପୁଣି ଅଗ୍ନି ବର୍ଷା: କାଳବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଯେବେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ରାମଲଲାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି , ସେତେବେଳେ ଆସୁଥିଲା ଏକ ମାଙ୍କଡ଼ … ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ କଥା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅଯୋଧ୍ୟାର ରାମ ମନ୍ଦିରରେ ରାମଲଲାଙ୍କ ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇ ସାରିଛି। ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ରାମଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ହୋଇ ଯାଇଛି। ସୋମବାର ହୋଇଥିବା ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବରେ ନିଜେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ ଏବଂ ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା କରିଥିଲେ। ରାମ ମନ୍ଦିରର ଗର୍ଭଗୃହରେ ରାମଲଲାଙ୍କ ଯେଉଁ ମୂର୍ତ୍ତି ଲାଗିଛି, ତାହାକୁ ଯୋଗୀରାଜ ତିଆରି କରିଥିଲେ। 

ନୂଆ ମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ସାମନାରେ ହିଁ ପୁରୁଣା ରାମଲଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି , ଯେଉଁଥିରେ ରାମଭକ୍ତ ଏକ ସାଥିରେ ଉଭୟଙ୍କର ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ। ନୂଆ ରାମଲଲାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରୁଥିବା ଅରୁଣ ଯୋଗୀରାଜ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ରୁହନ୍ତୁ। ସେ ୫ମ ପିଢିର ମୂର୍ତ୍ତିକାର। ସେ କହିଛନ୍ତି କି, ଯେବେ ସେ ରାମଲଲାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରୁଥିଲେ , ସେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ମାଙ୍କଡ଼ ସେଠାକୁ ଆସୁଥିଲା। ଏହା ଉପରେ ଯେବେ ଅରୁଣ ଯୋଗୀରାଜଙ୍କୁ କୁହାଗଲା କି ବୋଧହୁଏ ହନୁମାନ ଜୀ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଦେଖିବାକୁ ଆସୁଥିବେ, ସେ ହଁ ରେ ଜବାବ ଦେଲେ। 

ଆଜତକ୍‌ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ଅରୁଣ ଯୋଗୀରାଜ କହିଛନ୍ତି କି ତାଙ୍କୁ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବାରେ ୭ ମାସର ସମୟ ଲାଗିଛି। ସେ ନିଜକୁ ଖୁବ୍‌ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଭାବେ ଦର୍ଶାଇ କହିଛନ୍ତି କି ଭଗବାନ କହିଥିଲେ କି ଆସ ଓ ମୋର କାମ କର। ରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ଯୋଗୀରାଜଙ୍କୁ ରାମଲଲାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବାକୁ ୪ଟି ଜିନିଷ କହିଥିଲେ। ହସ ହସ ଚେହେରା , ୫ବର୍ଷର ପିଲା ଭଳି ସ୍ୱରୂପ , ଯୁବରାଜ ଭଳି ଠାଣି(ଚେହେରା) ଓ ଦିବ୍ୟଦୃଷ୍ଟି ସମ୍ପନ୍ନ। 

ଅରୁଣ ଯୋଗୀରାଜ କହିଛନ୍ତି କି, ଯେବେ ସେ ରାମଲଲାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରୁଥିଲେ , ସେତେବେଳେ ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରତିଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସମୟ ୫ଟା ପାଖାପାଖି ଏକ ବନ୍ଦର ଆସୁଥିଲା। ସେଠାରେ ଯେବେ ଥଣ୍ଡା ବଢୁଥିବା ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ପରଦାରେ ଘୋଡ଼ାଇ ଦେବା ପରେ ବି ସେହି ମାଙ୍କଡ଼ ସେଠାକୁ ଆସିବା ଛାଡ଼ି ନଥିଲା। ଏହାପରେ ସେ ବାହାରକୁ ଆସିବା ଓ ଭିତରକୁ ଯିବାରେ ଠକଠକ୍‌ କରୁଥିଲା। ଏହାକୁ ନେଇ ଯୋଗୀରାଜ କି ଯେବେ କୁହାଗଲା କି ବୋଧହୁଏ ହନୁମାନ ଜୀ ଦର୍ଶନ କରୁଥିବେ କି କେମିତି ପ୍ରଭୁ ରାମଜୀ ଆକାର ନେଉଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅରୁଣ ଯୋଗୀରାଜ ହଁ କହି ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ। ଅରୁଣ ଏହି ମାଙ୍କଡ଼ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟର ଚମ୍ପତ ରାୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଅରୁଣ କହିଥିଲେ କି ମୁଁ ଅଲଗା ଉପାୟରେ ଯେକୌଣସି ମୂର୍ତ୍ତିର ୧୦ଟି ଆଖି ତିଆରି କରି ପାରିବି। ଯେବେ ମୁଁ ଆଖି ତିଆରି କଲି ତ ନିଜର ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ପଚାରିଲି କି କେମିତି ହୋଇଛି, ଏହା ଏହାକୁ ଦେଖି ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।  

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.