ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଅସଲି ପୋଲିସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ନକଲି ସିବିଆଇ ପୋଲିସ, ଲୋକଙ୍କଠୁ ଲୁଟୁଥିଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଖୋଲିଲା ସ୍କୁଲ, ଅଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ସକାଳୁ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ, ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୦ ଯାଏ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ୨୧୯ ରନ୍ ଟାଗେର୍ଟ ଦେଲା ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ
  • ||
  • ଚାଷୀ ପାଇବେ ପିଏମ୍‌ କିଷାନ ଟଙ୍କା, ଆଜି ବରଗଡ଼ରେ କିସ୍ତି ବାଣ୍ଟିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର, ବୁଧବାର ନବନିର୍ବାଚିତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇବେ କାମଚଳା ବାସ୍ପପତି, ୨୦ ନୂଆ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ
  • ||
  • ଅଶାନ୍ତ ବାଲେଶ୍ୱର: ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ପାଇଁ କର୍ଫ୍ୟୁ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ରହିବ ଦୋକାନ ବଜାର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୪୨% ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱାଭାବିକ, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ: ୪ ଦିନ ଭିତରେ ମୌସୁମୀ ଅଗ୍ରସର ହେବ
  • ||

AI ତିଆରି କଲା ଚାଲୁଥିବା ରୋବୋଟ , ରିସର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ଟିମ୍‌ ଦେଖି ହେଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ୱାଶିଂଟନ :  ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସାହାଯ୍ୟରେ ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ରାଇଟିଂ , ଭିଡିଓ ମେକିଂ ଭଳି ଅନେକ ଜିନିଷ ସହଜ ହୋଇ ପାରିଛି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ କହିବା କି , ଏବେ ଏଆଇ ଦ୍ୱାରା ରୋବୋଟ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରାଯାଇ ପାରେ, ଏଥିରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏଆଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଏମିତି ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇଛି , ଯାହାକି ଏକ ଖୁବ୍‌ ରୋଚକପୂର୍ଣ୍ଣ। ଆମେରିକାର ଇଲିନାୟସରେ ନର୍ଥୱେଷ୍ଟର୍ନ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକମାନେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏଆଇ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଡିଜାଇନ କରିଛି। ଏହି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଅନୁସାରେ ଏଆଇ ସାହାଯ୍ୟରେ ରୋବୋଟ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରାଯାଇ ପାରେ। ରୋବୋଟିକ୍ସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାକୁ ଖୁବ୍‌ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବେ ମନେକରାଯାଉଛି। 

ଗବେଷକମାନେ ଖୁବ୍‌ ସହଜ ଟାସ୍କର ସହ ନିଜର ଅଭିଯାନର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏଆଇକୁ ଟାସ୍କ ଦେଇଛନ୍ତି କି ସେ ଏକ ଏମିତି ରୋବୋଟ ତିଆରି କଲେ ଯାହା ଫର୍ସରେ ଚାଲିଥାଏ। ରିସର୍ଚ୍ଚରଙ୍କ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର ସୀମା ରହି ନଥିଲା, ଯେବେ ସେମାନେ ଏହି ରୋବୋଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଦେଇ ଥିଲେ। ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ , ରୋବୋଟ ନିଜର କାମକୁ ଖୁବ୍‌ ସହଜ ଓ ଗତିର ସହ କରି ପାରୁଛି। ନିଜର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ ଚ୍ୟାନେଲରେ ସେୟାର କରାଯାଇ ଥିବା ଭିଡ଼ିଓରେ ଗବେଷକମାନେ ଏଆଇ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି କରାଯାଇ ଥିବା ଏହି ରୋବୋଟକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ବିଶେଷ କଥା ଏହା କି , ଏହି ରୋବୋଟକୁ ତିଆରି କରିବାରେ ମାତ୍ର ୨୬ ସେକେଣ୍ଡର ହିଁ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। 

ରୋବୋଟ ତିଆରି କରିଥିବା ଏଆଇ ପ୍ରୋଗ୍ରାମର କିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବି ଅଛି। ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ବଡ଼ ବଡ଼ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଏହା ପର୍ସନାଲ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ମଧ୍ୟ ରନ୍‌ କରାଯାଇ ପାରେ । 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.