ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଲଲହଡ଼ା: ୭ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ରେଙ୍ଗାଳି ବୁଡ଼ି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପ୍ରଜାଙ୍କ ଜଳ ସତ୍ୟାଗ୍ରହ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୮ ଜଣଙ୍କ ମୁତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଗଭୀର ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଅନୁକମ୍ପା ସହାୟତା ଘୋଷଣା
  • ||
  • କୁଚିଣ୍ଡା: ଭାଙ୍ଗିବା ବେଳେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ପୁରୁଣା କାନ୍ଥ, ଚାଲିଗଲା ମାଲିକଙ୍କ ସହ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାୟପୁର: ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଚତୁର୍ଥ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି, ସିରିଜ୍ ଜିତିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ: ମା’ ତାରିଣୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଟ୍ରକକୁ ପିଟିଲା ଭ୍ୟାନ ୮ ମୃତ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ଜେରୁଜେଲମ୍: ଯୁଦ୍ଧ ବିରତି ଶେଷ, ଗାଜାରେ ପୁଣି ଥରେ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଅପରେସନ୍ ଆରମ୍ଭ କଲା ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଡିଫେନ୍ସ ଫୋର୍ସ
  • ||

ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ହେବ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନର ଉଦଘାଟନ ଅଧିବେଶନ, ଦୁଇଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲ୍ ଆଣିପାରନ୍ତି ସରକାର...

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସଂସଦର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନ ଡାକିଛନ୍ତି । ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନ ମଧ୍ୟ ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହର ଉଦଘାଟନୀ ଅଧିବେଶନ ହେବ ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ ରୁ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ସରକାର ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮ ରୁ ୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନ ଡାକିଥିବା ବେଳେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮ ରୁ ୧୯ ପୁରୁଣା ସଂସଦ ଭବନରେ ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ ରେ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନରେ ଏହି ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହି ଦିନ ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀର ଶୁଭ ଦିନ । ଅର୍ଥାତ୍ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ଅବସରରେ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ଉଦଘାଟନୀ ଅଧିବେଶନ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । 

 ଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମ ଦିନ ପୁରୁଣା ସଂସଦ ଭବନରେ ନିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରମୁଖ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ବଡ ନେତା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ମହାନ କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ମରଣୀୟ କରାଯିବ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ ସଂସଦର ନିର୍ମାଣର କାହାଣୀ, ସଂସଦର ଇତିହାସ ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ । 

 ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନରେ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ । ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ -3 ଏବଂ ଜି -20 ର ସଫଳତା ଉପରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନରେ ସରକାର ଦୁଇଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲ୍ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ଶୀର୍ଷ ସୂତ୍ରକୁ ଉଦ୍ଧୃତ କରି ଏକ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ କହିଛି ଯେ, ଏହି ବିଲ୍ ନିର୍ବାଚନ ସଂସ୍କାର ସହ ଜଡିତ ହୋଇପାରେ । ତେବେ ଏହି ବିଲ୍ କଣ ହେବ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ ।

 ସୂଚନାଥାଉକି, ଯେ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୮ ମଇରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ । ସଂସଦର ନୂତନ ଭବନରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ଏବଂ ସମ୍ବଳ ରହିଛି । ଏହାର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୮୬୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି । ଲୋକସଭାରେ ୮୮୮ ସାଂସଦ ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ୩୮୪ ଜଣ ସାଂସଦଙ୍କ ପାଇଁ ବସିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ।


 

Copyright © 2022 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.