ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଚତୁର୍ଥ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟ; ଜିମ୍ବାଓ୍ବେକୁ ୧୦ ୱିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଆଜି ପଞ୍ଚମ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ସୁଟର ମୃତ
  • ||
  • ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ଘଟିବ ଅନ୍ତ, ଆଜି ଖୋଲିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ଦିନ ୧ଟା ପରେ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଫିଟିବ ତାଲା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୮ରେ ଆଉ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||

ବିପଦରେ ଭାରତୀୟ, ପ୍ରତି ତିନିଜଣରୁ ଜଣେ ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର୍‌ର ଶିକାର

ଆଧୁନିକ ଭାରତର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ରୋଗ । ବାହାରର ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଅନେକ ରୋଗକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦେଉଛି । ଏସବୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ବ୍ୟାଡ୍ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ବଢିଥାଏ । ଏହା ଆମ ଶରୀରର ଅନେକ ଅଙ୍ଗ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।  ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ | ଏହି କାରଣରୁ ଅନେକ ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ ହୋଇପାରେ | ଏହି ରୋଗ ଭାରତରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ୩ ଜଣରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଏହି ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଏକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏହା କହିଛନ୍ତି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନନ୍ ଆଲକୋହୋଲିକ ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର ରୋଗ ହେଉଛି ଏକ ସାଧାରଣ ମେଟାବୋଲିକ୍ ଲିଭର ରୋଗ । ଏହା ପରେ ସିରୋସିସ୍ ଏବଂ ପ୍ରାଥମିକ ଯକୃତ କର୍କଟ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ମଧୁମେହ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ହୃଦ ରୋଗ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗ ପୂର୍ବରୁ ଫ୍ୟାଟି ଲିଭରର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ । 

ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର କଣ?

ଶରୀରରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଲିପିଡ ଏବଂ ବିଲିରୁବିନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଯକୃତ କାମ କରିଥାଏ । ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକ ଚର୍ବିଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ, କ୍ୟାଲୋରୀ ଗ୍ରହଣ ଏବଂ କମ୍ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ହେତୁ ଯକୃତରେ ଚର୍ବି ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ ।  ଏହାକୁ ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର କୁହାଯାଏ | ଯେଉଁମାନେ ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କଠାରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ ।  ଯକୃତର ଏହି ସମସ୍ୟା ଯେଉଁମାନେ ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଅଧିକ ଓଜନର ହୋଇଥାନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ।

ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର କାରଣ- 

ଡକ୍ଟର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ୟୁରୋପର ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମଧୁମେହ ଏବଂ ମେଦବହୁଳତା ଭଳି ମେଟାବୋଲିକ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ନନ୍ ଆଲକୋହୋଲିକ ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର ରୋଗ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

ଅଧିକ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି କମ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ ଲୋକ-

ଡକ୍ଟର ଜିତେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଉଭୟ ଆଲକୋହୋଲିକ ଏବଂ ନନ୍ ଆଲକୋହୋଲିକ ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର ରୋଗ ଷ୍ଟାଟୋସିସ୍ ଠାରୁ ଷ୍ଟିଟୋହେପାଟାଇଟିସ୍, ସିରୋସିସ୍ ଏବଂ ଏଚସିସି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାନ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଅଧିକାଂଶ ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର ରୋଗ ମୋଟାପଣ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା ବେଳେ ଭାରତରେ ଓଜନ କମ ଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ମେଟାବୋଲିକ୍ ଯକୃତ ରୋଗର ପ୍ରତିରୋଧ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଲିଭର ଏବଂ ବିଲିୟରି ସାଇନ୍ସରେ ନିକଟରେ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ନୋଡ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।  ଏଥିରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ୧୧ ଜଣ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଭାରତର ୧୭ ଜଣ ଡାକ୍ତର ମିଳିତ ଭାବରେ କାମ କରିବେ।

ଫ୍ୟାଟି ଲିଭରକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଉପାୟ-

    ଖାଦ୍ୟରେ ଚର୍ବି ଏବଂ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟର ପରିମାଣ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ 

    ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତୁ 

    ଯକୃତର ଚର୍ବି ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.