ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ଚନ୍ଦନପୁରରେ ସିମେଣ୍ଟ ଗୋଦାମ ଉପରକୁ ବୋମାମାଡ, ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କୁ କାବୁ କଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଆସିଲା ବିଜେଡିର ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ରଘୁନାଥ ପାଲିରୁ ଅର୍ଚ୍ଚନା ରେଖା ବେହେରା, କାକଟପୁର ତୁଷାରକାନ୍ତି ବେହେରା
  • ||
  • ରାୟାଗଡ଼ା ଆସିବେ କଂଗ୍ରେସ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନା ମୁଖୃମନ୍ତ୍ରୀ ରେବନ୍ତ ରେଡ୍ଡି
  • ||
  • ଅଗ୍ନିରୂପା ମା' ହିଙ୍ଗୁଳାଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ, ମା'ଙ୍କ ଉଭାସ୍ଥଳୀ ନିକଟରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡ଼ି
  • ||
  • ୨୪ ମହାସଂଗ୍ରାମ ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ ୨୪ରୁ ପ୍ରଚାରକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ନବୀନ,ହିଞ୍ଜିଳିରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୋଟଭିକ୍ଷା
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ତିନି ଦିନ ଯାଏ ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ, ୨୫ରୁ ଖରା ଛୁଟି ଘୋଷଣା କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଆଜି ପୃଥିବୀ ଦିବସ, ଏ ବର୍ଷର ଥିମ୍ ‘ଗ୍ରହ ବନାମ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍’, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟବହାର କମାଇବାକୁ ଆହ୍ବାନ
  • ||
  • IPL 2024: ଆଜି ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସକୁ ଭେଟିବ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ପ୍ରତିଶୋଧ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ବାହିନୀ
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ରାଜ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ କମିପାରେ ତାତି, ୨୫ରୁ ପୁଣି ଅଗ୍ନି ବର୍ଷା: କାଳବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ବେଳେବେଳେ ଅଧ ରାତିରେ ଉଠି ପଡ଼ୁଥିବେ ଯୋଗୀରାଜ , ରାମଲଲାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରିରେ ଲାଗି ଯାଉଥିଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅଯୋଧ୍ୟା ମନ୍ଦିରରେ ରାମଲଲା ଦୀର୍ଘ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ବିରାଜମାନ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଶ୍ରେୟ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ସ୍ଥପତି ଅରୁଣ ଯୋଗୀରାଜଙ୍କୁ ମିଳିଛି। ଉକ୍ତ ମାମଲା ସହ ସଂପୃକ୍ତ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯୋଗୀରାଜ ଅନେକ ଥର ଅଧ ରାତିରେ ଉଠି ଯାଉଥିଲେ ଏବଂ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଉ ଥିଲେ। ବିଶେଷ କଥା ଏହା କି ତିନୋଟି ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ଥିଲା। ଖବର ଅନୁସାରେ , ଆଉ ଦୁଇ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ମନ୍ଦିରରେ ବିରାଜମାନ କରାଯିବ।

ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ ସଂସ୍କୃତ ଓ ସଙ୍ଗୀତର ସୂଚନାକାରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ସମୁଧୁର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀରାଜ ସାଥିରେ ଥିଲେ। ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ସେ କହିଛନ୍ତି କି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଭାବେ ମୂର୍ତ୍ତି ପାଇଁ ସତ୍ୟାନାରାୟଣ ପାଣ୍ଡେଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇ ଥିଲା। ପରେ ଜେଜେ ଭଟ୍ଟଙ୍କ ନାଁ ଆସିଲା , କିନ୍ତୁ ଶେଷରେ ଯୋଗୀରାଜଙ୍କ ନାଁରେ ମୋହର ଲାଗିଥିଲା।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି , ଟ୍ରଷ୍ଟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ସ୍ପଷ୍ଟ ଥିଲା କି, ରାମଲଲାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଛୋଟ ଶିଶୁ ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା, ଯାହାଙ୍କର ଉଚ୍ଚତା ୫୧ ଇଞ୍ଚ ହେବ। ଏଠାରେ କେଶ ଓ ବିଶେଷତ୍ୱ ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବାର ଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି କି, ଅରୁଣ ଯୋଗୀରାଜ ଗତ ୭ ମାସରେ ବାରମ୍ୱାର ରାତିରେ ଉଠି ଯାଉଥିଲେ ଏବଂ ରାମଲଲାଙ୍କ ଡକରାରେ ସାଥିରେ ଯିବାକୁ ଅପିଲ କରୁଥିଲେ। 

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ , ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କି, ଯୋଗୀରାଜ କିଛି ବିଳମ୍ୱରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହାସହ ସେ କହୁଥିଲେ କି , ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତାରେ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍‌ ମୁସ୍କିଲ ଥିଲା ଏବଂ ଶେଷରେ ସ୍ଥିର ହେଲାକି ଖଣ୍ଡି ଇଂରାଜୀରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି , ପୂରା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ୭ରୁ ୮ ମାସର ସମୟ ଲାଗିଲା। ପ୍ରକ୍ରିୟା ବେଳେ ସ୍ଥପତିଙ୍କର କାମ କରିବାର ସ୍ୱାଧିନତାର ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ରଖାଯାଇଥିଲା। 

ଚ୍ୟାନେଲ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତାରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ରାମଲଲାଙ୍କ ଉତ୍ତର ଭାରତର ରୂପକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଆମେ ସ୍ୱାମୀ ନାରାୟଣ ଛପିଆ ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲୁ। ଆମେ ସନ୍ଥଙ୍କ ସହ ମୂର୍ତ୍ତିର ରୂପକୁ ନେଇ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେଲୁ, ଦିବ୍ୟ ରୂପକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଗ୍ରନ୍ଥ ଓ ରାମାୟଣର ପ୍ରତି ଛନ୍ଦକୁ ଅବଗତ ହେଲୁ। ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ସମିତିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନୃପେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ରା ସମୟ ସମୟରେ ନିରୀକ୍ଷଣ କରୁଥିଲେ।

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.