ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଚତୁର୍ଥ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟ; ଜିମ୍ବାଓ୍ବେକୁ ୧୦ ୱିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଆଜି ପଞ୍ଚମ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ସୁଟର ମୃତ
  • ||
  • ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ଘଟିବ ଅନ୍ତ, ଆଜି ଖୋଲିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ଦିନ ୧ଟା ପରେ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଫିଟିବ ତାଲା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୮ରେ ଆଉ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||

ଜଷ୍ଟିନ ବିବରଙ୍କୁ ହୋଇଥିଲା ଅଦ୍ଭୁତ ରୋଗ, ଜାଣନ୍ତୁ କ'ଣ ଏହି ରାମସେ ହଣ୍ଟ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ...

ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପପ୍ ଗାୟକ ଜଷ୍ଟିନ ବିବର ଆଜିକାଲି ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପୁଅର ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଭାରତ ଆସିଛନ୍ତି। ଜଷ୍ଟିନ ବିବର କେବଳ ଗୀତ ଗାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ନୁହଁନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଅସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେ ଖୁବ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ମୁହଁର ଅଧା ଭାଗ ପାରାଲାଇସ ହୋଇଯାଇଥିଲା। 

ଜଷ୍ଟିନ ବିବର ଯେଉଁ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି, ତାହା ହେଉଛି ରାମସେ ହଣ୍ଟ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ । ନାମ ଶୁଣି ଏହା କେଉଁ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ତାହା ଅନୁମାନ କରିବା କଷ୍ଟକର । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ କଥା ହେଉଛି ଏହି ରୋଗର ପୀଡିତ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିର ଚେହେରା ପାରାଲାଇସ ହେବେ ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ । 

ରାମସେ ହଣ୍ଟ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମର ଲକ୍ଷଣ-

ରାମସେ ହଣ୍ଟ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମରେ ରୋଗୀଙ୍କର ମୁହଁ ପାରାଲାଇସ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏଥିରେ ପିଡିତ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଆଖିପତା ମଧ୍ୟ ହଲାଇ ପାରି ନଥାନ୍ତି । ଏହି ରୋଗ ହେବା ଦ୍ୱାରା କାନରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ବେକ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଶ୍ରବଣ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ, ସ୍ୱାଦ ଜାଣି ନପାରିବା ଭଳି ଅସମର୍ଥତା ଏହି ସିଣ୍ଡ୍ରୋମର ଲକ୍ଷଣ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ବେଳେବେଳେ ରୋଗୀ ବସିଥିବା ସ୍ଥାନ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରିବା ଭଳି ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ।  କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ସମୟରେ ପାଟି ଲାଖିବା ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଏକ ଲକ୍ଷଣ ଏଟେ।

ରାମସେ ହଣ୍ଟ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ-

ଏହି ସିଣ୍ଡ୍ରୋମର କାରଣଗୁଡ଼ିକରେ ବୟସ ବଢିବା, ଅସୁସ୍ଥତା ଏବଂ ଅନେକ ରୋଗ ବ୍ୟତୀତ ହାଡଫୁଟି ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ହାଡଫୁଟି ଜୀବାଣୁ, ଭାରିସେଲା ଜୋଷ୍ଟର ଜୀବାଣୁ ବେଳେବେଳେ ଶରୀରରେ ରହିଯାଇଥାନ୍ତି ।  ଯେତେବେଳେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହୁଏ, ଏହି ଜୀବାଣୁ ବା ଭାଇରସ ପୁନର୍ବାର ଆକ୍ରମଣ କରି ଏହି ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରାଇଥାନ୍ତି । 

ରାମସେ ହଣ୍ଟ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମର ଚିକିତ୍ସା-

ରାମସେ ହଣ୍ଟ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଆରୋଗ୍ୟ କରାଯାଇପରିବ । ଯଦି ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଏ ଏବଂ ବିଶେଷକରି ଆକ୍ରମଣର ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ରାମସେ ହଣ୍ଟ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ଭଲ ହୋଇପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆବଶ୍ୟକ ଓୌଷଧ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ ।  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଖିକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଆଖି ଲୁବ୍ରିକାଣ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ବାୟୋପ୍ସି, ଏମଆରଆଇ ଏବଂ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସିଣ୍ଡ୍ରୋମକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥାଏ ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.