ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଚତୁର୍ଥ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟ; ଜିମ୍ବାଓ୍ବେକୁ ୧୦ ୱିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଆଜି ପଞ୍ଚମ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ସୁଟର ମୃତ
  • ||
  • ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ଘଟିବ ଅନ୍ତ, ଆଜି ଖୋଲିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ଦିନ ୧ଟା ପରେ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଫିଟିବ ତାଲା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୮ରେ ଆଉ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||

ଚରମ ସୀମାରେ ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ବିବାଦ, ତାଇଓ୍ବାନକୁ ବିକ୍ରି କରିବ ଅସ୍ତ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୬:  ଦୁନିଆରେ ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଇସ୍ରାଏଲ ଓ ହମାସ ମଧ୍ୟରେ ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରୁ ସଂଘର୍ଷ ଚାଲିଛି। ସେଭଳି ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୨ ରୁ ଋଷ ଓ ୟୁକ୍ରେନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଛି। ଏହା ଭିତରେ ଆମେରିକା ଚୀନ୍‌କୁ ଉକସାଇବା ପାଇଁ ବଡ଼ ଧରଣର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ୍ ପ୍ରଶାସନ ତାଇଓ୍ବାନକୁ ୩୦ କୋଟି ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ନୂଆ ହତିଆର ପାର କରିବାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛି। ଏହା ସହିତ ସେ ତାଇଓ୍ବାନକୁ ଶତାଧିକ ଶସସ୍ତ୍ର ଡ୍ରୋନ୍, ମିସାଇଲ ଉପକରଣ ଓ ସେ ସମ୍ପର୍କିତ ଜିନିଷ ବିକ୍ରି କରିବ। ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏକ ବୟାନରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ମଙ୍ଗଳବାର କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଘୋଷଣା ଅପ୍ରତ୍ୟାଷିତ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ତାଇଓ୍ବାନକୁ ଅସ୍ତ୍ର ବିକ୍ରି କରାଯିବା ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେବା କଥା ଏଭଳି ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ୍‌ ଭିତରେ ବିବାଦ ଚରମ ସୀମାରେ ରହିଛି। ଚୀନ୍ ତାଇଓ୍ବାନକୁ ନିଜର ଅଂଶ ବୋଲି  ମାନୁଛି ଓ ତା’ର କହିବା ଅନୁସାରେ, ତାଇଓ୍ବାନ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଯଦି ବଳ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ପଡେ ତେବେ ପଛକୁ ହଟିବେନି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ତାଇଓ୍ବାନକୁ ହତିଆର ଦେଇ ଆମେରିକା ଯୁଦ୍ଧକୁ ବଢାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଯେଉଁ ହତିଆର ବିକ୍ରିକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି, ତା ଭିତରେ ୨୯୧ ଅଲ୍ଟିୟସ୍‌-୬୦୦ ଏମ୍ ପ୍ରଣାଳି ରହିଛି। ଏହି ହତିଆରରେ ୭୨୦ ସ୍ବିଚ୍‌ବ୍ଲେଡ୍‌ ଡ୍ରୋନ୍ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ମଞ୍ଜୁରୀର ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ଏହାଦ୍ବାରା ତାଇଓ୍ବାନ ନିଜର ସେନାକୁ ମଜବୁତ କରିବ। ଏହାଦ୍ବାରା ତା’ର ସୁରକ୍ଷା ଆହୁରି କଡାକଡି ହୋଇଯିବ ଓ ସେ ଆମେରିକାର ହିତକୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ। ବୟାନ ଅନୁସାରେ, ଏହାଦ୍ବାରା  ତାଇଓ୍ବାନର ସୁରକ୍ଷାକୁ ଭଲ କରିବା ଦିଗରେ ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିରତା, ସାମରିକ ସନ୍ତୁଳନ ଓ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଗତିକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ। 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.