ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜଗନ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ମାମଲା, ହୋଇପାରନ୍ତି ଗିରଫ
  • ||
  • ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ଼ ନେଇ ନାକଚଣା ଦ୍ୱାରରେ ଲାଗିଲା ତାଳଧ୍ୱଜ, ଦର୍ପଦଳନ, ଆଜି ନନ୍ଦିଘୋଷର ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ଼
  • ||
  • ଆସୁଛି ଲଘୁଚାପ: ରବିବାରଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୧୫ରୁ ୨୧ ଯାଏଁ ଉପକୂଳ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ବର୍ଷିବ
  • ||

'ସରକାର୍‌ କା ମାଲ୍‌ ଦରିଆ ମୈ ଡାଲ୍‌ ନୀତି'; ଜଳଟିକସ ଦାଖଲ କରିବାରେ ବେପରୁଆ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ

Image source: NBT

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯/୦୬: ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଜଳକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାଜନୀତି ମଧ୍ୟ ସରଗରମ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆମେ ଜଳ ବିଲ୍‌ର ବକେୟା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏପରି ଅନେକ ସରକାରୀ ବିଭାଗ ଅଛି ଯାହାର ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଦିଲ୍ଲୀ ଜଳ ବୋର୍ଡକୁ ଅନେକ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ବକେୟା ଦେୟ ରହିଛି। ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ବୋର୍ଡକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜଳ ବିଲ୍‌ ବାକିଆ ରହିଛି। ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଛୋଟ ଦେୟ ଉପରେ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରି ରାଜସ୍ୱ ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ ଜଳ ବୋର୍ଡ ଏହି ବିଭାଗଗୁଡିକରୁ ବକେୟା କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ।

ସୂଚନା ଅଧିକାର ଅନୁଯାୟୀ ଦିଲ୍ଲୀ ଜଳ ବୋର୍ଡରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜୁନ୍ ୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୧ ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ବିଲ୍ ବକେୟା ରହିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଡିଡିଏ), ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ, ଭାରତୀୟ ରେଳ ବିଭାଗ ଆଦି ବକେୟା ରଖିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରମୁଖ, ଯେଉଁମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଜଳ ବିଲ୍ ପୈଠ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଅନେକ ବିଭାଗ ଅଛି ଯାହାକି ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଜଳ ବିଲ୍ ପୈଠ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଜଳ ବୋର୍ଡ ବକେୟା ଜଳ ବିଲ୍ ସହିତ ବିଭାଗକୁ ସମୟ ସମୟରେ ସ୍ମାରକପତ୍ର ଏବଂ ନୋଟିସ୍ ପଠାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାର କୌଣସି ଉତ୍ତର ମିଳୁନାହିଁ। ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଏସବୁ କେବଳ ଦିଲ୍ଲୀରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

କେବଳ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇରେ ୭୫ ଟି ଜଳ ସଂଯୋଗ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ୧୧,୭୪୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଜଳ ବିଲ ବକେୟା ରହିଛି। ଜଲ ବୋର୍ଡକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ୨୪୯୨.୧୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଭରଣା କରିବାର ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୫୦.୨୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜଳ ବିଲ୍ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଡିଡିଏରେ ବକେୟା ରହିଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଜଳ ବିଲ୍ ୨୫୫୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ରହିଥିବା ବେଳେ ପିଡବ୍ଳୁଡି ଉପରେ ୭୦.୯୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ବକେୟା ରହିଛି।

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.